Biz

Kaan, Aydın, Teo, Cathrine ve aLp'ten oluşan çekirdek Pir Ailesi olarak çıktığımız yolculuğumuzda artık sizi büyüyen Ailemizin fertleri Ahu, Gökhan, Gülşen, Nurcan, Selahi ve Ali Rıza Dayı ile hep birlikte Sevgi, Saygı ve Güvenle selamlıyoruz!

En küçüğümüz Kaan 12 Aralık 2014 Fethiye doğumlu. Atletik vücudunu abileriyle güreşip trambolinde zıplamaya borçlu. En sevdiği içecek kefir. En sevdiği yiyecek zeytin. İlk ve son söz hep onun. Ortancamız Aydın 1 Ekim 2012 Ortaca doğumlu. Her yer ve zamanda skutıra binmeyi, özellikle domates ve biber kesmeyi, mutfak ve bahçe işlerini, mümkün olan her fırsatta da tatlıdan beslenmeyi seviyor. Onun için evdeki yaş ve kuru meyve ve pestilleri iyi gizlememiz gerekiyor. Kararını verince geri dönüşü yoktur. En büyüğümüz Teo 15 Ekim 2010 Oslo doğumlu. Felsefe ve kavramları erken yaşta keşfetti. Okumaya, bahçe turlarına liderlik etmeye ve nadiren açılan televizyonumuzun içerik tasarımcısı olmaya bayılıyor. Yoğurt, sebze, bitki ve hayvan türleri ondan sorulur; ilişkilerde hoşgörü ve ahenk ortamının nasıl oluşturulduğu da.

Annemiz Cathrine 17 Ağustos 1978 Hamar, Norveç doğumlu. Erken yaştan beri insan ruhunu keşfetme ve besleme konularına odaklanmıştır. Bunu çoğunlukla Müzik ve Psikoloji disiplinlerinin yardımı ile deneyimler. Klinik ve kritik pozisyonlarda, acısı yüksek olan çocuklarla uzun yıllar, yetişkinlerle de 2019’dan bu yana birlikte çalışmaktadır. 2007 yılı sonunda tatilini dünyayı keşfetme merakı ile birleştirdiği sırada Brezilya'daydı. O gündür bu gündür Müzik ve Psikoloji alanlarındaki faaliyetlerinin yanında ekşi maya organik tam tahıl ekmeklerden, ballı marmelatlara, pestillerden şifalı tentürlere kadar zengin bir yelpazede besleyicilik görevi de üstlenmiştir. Babamız aLp 27 Ekim 1972 İstanbul doğumlu. Hava, Su, Toprak ve Güneşin mucizevi ilişkilerini yakından anlama iç güdüsü yaşamdaki ilk yıllarına dayanır. Ancak kendisini insanı ve toplumsal dinamikleri anlama tutkusundan da alıkoyamaz. Bu amaçla yola önce insan ve insan topluluklarının bir arada varoluş mekanizmalarını öğrenmek üzere çıkmıştır. Bu alandaki becerileri Annemiz ile aynı anda Brezilya'da bulunup tanıştığı 2007 yılından beri daha hızlı gelişmeye başlamıştır. Güncel tutku ve faaliyet alanları gelenekselden bilimsele tohum, bahçecilik, agro-ormancılık, yüksek besin değeri üretimi, işlenmesi, koruması ve tüketimi, döngüsel sistemler, permakültür, sintropik tarım, ekosistem rejenerasyonu, biyomimikri, doğal yapılar, dönüşümsel düşünce, uygulama, hissetme ve bu yolla bütüne katkı konularını kapsamaktadır. 

Ailece Vizyonumuzu ''Yaşamı Besle''mek olarak belirledik. Yaşamlarımızı bu vizyonla anlamlandırdık. Kalbimiz bu duygularla atıyor, zihnimiz bu frekansı arıyor ve bedenimiz bu amaca hizmet etmek üzere çalışıyor. 2010 yılından bu yana varımızı yoğumuzu bütünüyle ve güvenle ''Yaşamı Besle''meye adadık.

Aradan geçen zaman içerisinde ailemiz 5 kişilik bir çekirdekten 11 kişilik güçlü ve dirençli bir ağaca dönüştü.

Ahu, dayatılmış düşünce desenlerinden kurtulmayı üç onluğu devirdiği sıralar önceliklendirdi. Özgürleşmesinin ilk ödülü eşi oldu. Toprak, hava, su ve bedenin birbirinin besini olduğu çok boyutlu keşfine İstanbul’da başladı. Permakültür eğitimi tavşan deliğinden içeri ilk adımıydı. Öğrenmek, uygulamak ve paylaşmak günlük egzersizleri arasında. Keşifleri hissel kapasitesini ve yaratıcılığını geliştiriyor, içsel bilgeliğini canlandırıyor.

Gökhan, 47 senedir paylaşmaya, güvenmeye, sevmeye ve özgün üretime odaklanan bir yaşam aradı. Son 12 senesinde ise Ahu’nun da sayesinde bu arayışın içeriği öze, kendine ve doğa ile uyumuna yöneldi. Eğitim geçmişi ve kişisel ilgi alanlarının birleşimi, karşılıklı faydayı öngören doğa temelli tasarımların, çözümlerin merakına evrildi. Oyuncak dükkanında ki bir çocuk edası ile birlikte büyütmenin coşkusunu paylaşıyor. 

Gülşen Abla,  sevgi ve tutkuyla bitkileri, toprağı  ve hayvanları besler. Doğadan öğrenmeyi ve Ailece hep bir arada olmayı yaşam biçimi olarak görür.

Nurcan, doğadaki dönüşümün yakın gözlemcisi ve takipçisidir. Doğanın nimetlerini çocukları, eşi ve sevdikleri ile keşfetmek ve paylaşmak onun olmazsa olmazıdır.  

Selahi, dinginlik ve sükunetin izindedir.  Doğaya olduğu kadar eski insanlara da olan merakı onu hayata bağlar.

Ali Rıza Dayı’nın doğası coşkuyla emeği ve gönülden vermeyi kapsar. Dağları keşfetmeyi, mantarın iyisini yemeyi ve gezmeyi pek sever.

Ağacımız da ailemiz de tek başına değil elbette. Üstünde, altında ve etrafında da birçok farklı özellik ve güzelliklere sahip birey var.  Analarımız, babalarımız, kardeşlerimiz, ablalarımız ve abilerimizin yanında Ailelerimizden Abdul, Talip, Hasan, Ali, Yasemin, Yusuf, Cemil Abi, Necibe de, sürekli bizimle birlikte olamasalar da, ailemizin diğer değerli ve aktif üyeleri. Onlarla güvendeyiz ve onlarla dirençliyiz.

En temel sorumluluğumuz olan sağlıklı ve ilkeli beslenme konusunda, bütünün gerçek besin ve diğer temel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak üretmek ve paylaşmak için hep birlikte yoğun çaba sarf ediyoruz. Dış girdilere ihtiyaç olmadan, doğası itibarı ile sürekli zenginleşmesine ön ayak olduğumuz çok katmanlı İşlevsel Ormanlar’da yetişen yüksek besin değerli ürünlerimiz bu doğrultuda attığımız somut adımlardan biri. Yaşamı birlikte öğrenme, uygulama, hissetme ve paylaşma yolu ile beslemeye çalışırken sizleri bu yolculuğa ortak etmenin heyecanını yaşıyoruz.
Aramıza Hoşgeldiniz !            

Yaşamı Besle’mek için çıktığımız yolculuğumuza zihninizle, emeklerinizle ve gönlünüzle ortak olmanız en büyük temennimiz. Takip eden sayfalarda bu yolculukta olgunlaşmaya başlayan bazı meyvelerin paylaşımını bulacaksınız. Şimdiden afiyet ve şifa olmasını diliyoruz.

Saygı, Sevgi, Dayanışma ve Hoşgörü dileklerimizle.

Kaan, Aydın, Teo, Cathrine & aLp Pir  /  Ahu & M. Gökhan Demir  /  Nurcan & Selahi Özcan  /  Gülşen Tünel  /  Ali Rıza Mutlu ve Aileleri